Neler yeni

Hoş geldin KoCuce : Ko Cuce - Türkiye'nin En İyi KO-CUCE Forumu

Sizde KO CUCE Topluluğumuza katılmak ister misiniz? Bugün kaydolmaktan çekinmeyin.

Skype

Reklam Satın Almak için Skype adresimize TIKLA

Son Cevaplar

Yanıtlanan son Konulara cevap vererek Uzman Olun

İletişim Personeli

Kocuce Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

kocuce Kopnel sunucunuzdaki Xamp 'da ssl Aktif etme Kocuce,Ko cuce

Admin

Yönetici
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
654
Tepkime puanı
244
Puanları
43
Yaş
32
Web sitesi
www.KOCUCE.com.tr
XAMPP için localhost’ta geçerli SSL nasıl oluşturulur.

Bir kaç gündür bilgisayarıma xampp kurdum ve httpd-vhosts.conf üzerinden oluşturduğum local domainime sertifika uyarısı alıyordum. Araştırmalarım sonucunda bu sorundan nasıl çıkabileceğimi buldum ve paylaşmak istedim başkalarınında işine yarar diye.

İlk önce oluşturacağım sertifikaları koymak için C:\xampp\apache dizinine crt diye yada sizin istediğiniz bir kılasör adı ile bir klasör oluşturuyoruz. Sonra oluşturduğumuz dizine şu iki dosyayı kopyalıyoruz;

cert.conf

make-cert.batcert.conf dosyamızı her hangi bir metin editörü ile açıp {{DOMAIN}} yazan kısımlara domain adımızı yazıyoruz. Ben symfony.dev domain adını kullanacağım için bu domain adını yazdım. Domain adını yazdıktan sonra dosyayı kaydediyoruz.Sonra make-cert.bat dosyasına çift tıklayıp çıkan ekranda bizden istenilen yönergeleri yerine getiriyoruz.Klasörümüzün içinde domain adımızla oluşturulmuş bir klasör göreceksiniz ve içini açtığınızda bizim domainimizin seritifikasını ve sertifika keyinin oluşturulmuş olduğunu görürsünüz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra C:\Windows\System32\drivers\etc klasöründe bulunan hosts dosyasını, kullandığınız editör programını admin yetkileri ile çalıştırıp açalım ve en alt kısma

127.0.0.1 symfony.dev
symfony.dev yazan yere kendi local domaininizi yazıp kaydediyoruz.Sonra C:\xampp\apache\conf\extra\ yolunu izleyerek httpd-vhosts.conf dosyasını her hangi bir editörle açıp el alt kısıma aşağıdaki kodları ekliyoruz.


Ve en son olarak Apache Serverimizi durdurup yeniden çalıştırıyoruz sitemize eğer yine sertifika hatası verirse bilgisayarımızdan Denetim Masasından, Yönetimsel Araçlar oradan da Bilgisayar Sertifikalarını yönetten yada kullandığınız tarayıcıdan Ayarlar ve Sertifikaları yönetten (Google Chrome için) oluşturduğumuz sertifikayı Güvenilen Kök Sertifika Yetkililerine yükleyelim. Yükledikten sonra tarayıcıdan domainimize girdiğimizde her hangi bir sorunla karşılaşmadan sayfamız açılması lazım.

Sertifika yüklemeyi bilmeyenler için;


 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst