www.onlymyko.com                                      ko cuce

ko cuce                                      ko cuce

ko cuce                                      ko cuce

kocuce Kopnel sunucunuzdaki Xamp 'da ssl Aktif etme Kocuce,Ko cuce

[XFB] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Web Dosyası Paylaşımları kategorisinde Admin tarafından oluşturulan Kopnel sunucunuzdaki Xamp 'da ssl Aktif etme Kocuce,Ko cuce başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,754 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Web Dosyası Paylaşımları
Konu Başlığı Kopnel sunucunuzdaki Xamp 'da ssl Aktif etme Kocuce,Ko cuce
Konbuyu başlatan Admin
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Admin

Admin

Admin
Yönetici
Site Yetkilisi
Normal Üye
KNIGHT ONLINE DESIGNER
The XtremE
Grafiker
Online Süresi
5d 9h 11m
Ofline
XAMPP için localhost’ta geçerli SSL nasıl oluşturulur.
1*btVulMBWi1gggxilHYGBwg.png

Bir kaç gündür bilgisayarıma xampp kurdum ve httpd-vhosts.conf üzerinden oluşturduğum local domainime sertifika uyarısı alıyordum. Araştırmalarım sonucunda bu sorundan nasıl çıkabileceğimi buldum ve paylaşmak istedim başkalarınında işine yarar diye.

İlk önce oluşturacağım sertifikaları koymak için C:\xampp\apache dizinine crt diye yada sizin istediğiniz bir kılasör adı ile bir klasör oluşturuyoruz. Sonra oluşturduğumuz dizine şu iki dosyayı kopyalıyoruz;

cert.conf

make-cert.bat

1*gHz4oQRvo-jx75uM8BKbPQ.png

1*gHz4oQRvo-jx75uM8BKbPQ.png

cert.conf dosyamızı her hangi bir metin editörü ile açıp {{DOMAIN}} yazan kısımlara domain adımızı yazıyoruz. Ben symfony.dev domain adını kullanacağım için bu domain adını yazdım. Domain adını yazdıktan sonra dosyayı kaydediyoruz.

1*mrnUaqMbQn8tI6MgxHXuuA.png

1*mrnUaqMbQn8tI6MgxHXuuA.png

Sonra make-cert.bat dosyasına çift tıklayıp çıkan ekranda bizden istenilen yönergeleri yerine getiriyoruz.

1*smKb2nj8y2WUOXfr529oPQ.png

1*smKb2nj8y2WUOXfr529oPQ.png

Klasörümüzün içinde domain adımızla oluşturulmuş bir klasör göreceksiniz ve içini açtığınızda bizim domainimizin seritifikasını ve sertifika keyinin oluşturulmuş olduğunu görürsünüz.

1*KI-zslvvwgb6UBTKZTlaDA.png

1*KI-zslvvwgb6UBTKZTlaDA.png

1*Ovk16pPDfyRJUDtfQUvRGA.png

1*Ovk16pPDfyRJUDtfQUvRGA.png

Bu işlemleri yaptıktan sonra C:\Windows\System32\drivers\etc klasöründe bulunan hosts dosyasını, kullandığınız editör programını admin yetkileri ile çalıştırıp açalım ve en alt kısma

127.0.0.1 symfony.dev
symfony.dev yazan yere kendi local domaininizi yazıp kaydediyoruz.

1*DM6dwM87eahjXzsRRa5E_w.png

1*DM6dwM87eahjXzsRRa5E_w.png

Sonra C:\xampp\apache\conf\extra\ yolunu izleyerek httpd-vhosts.conf dosyasını her hangi bir editörle açıp el alt kısıma aşağıdaki kodları ekliyoruz.

Ve en son olarak Apache Serverimizi durdurup yeniden çalıştırıyoruz sitemize eğer yine sertifika hatası verirse bilgisayarımızdan Denetim Masasından, Yönetimsel Araçlar oradan da Bilgisayar Sertifikalarını yönetten yada kullandığınız tarayıcıdan Ayarlar ve Sertifikaları yönetten (Google Chrome için) oluşturduğumuz sertifikayı Güvenilen Kök Sertifika Yetkililerine yükleyelim. Yükledikten sonra tarayıcıdan domainimize girdiğimizde her hangi bir sorunla karşılaşmadan sayfamız açılması lazım.

Sertifika yüklemeyi bilmeyenler için;

1*Dm1JGJYgbfhBxCeSM6OfPA.png

1*Dm1JGJYgbfhBxCeSM6OfPA.png

1*79Z_OMIiKhnNtIjD-xXA6A.png

1*79Z_OMIiKhnNtIjD-xXA6A.png

1*I_xfQSi2DjQiziVZKUgv4Q.png

1*I_xfQSi2DjQiziVZKUgv4Q.png

1*dwip04W4dP4h_dLFp1BUZA.png

1*dwip04W4dP4h_dLFp1BUZA.png

1*OKDbLfvDE0LUyNp3eWm0PQ.png

1*OKDbLfvDE0LUyNp3eWm0PQ.png

1*r7e0iX9VCC6bv1mvwG3grA.png