Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Proxy Özellikleri

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde VPN & Proxy kategorisinde mellaknc tarafından oluşturulan Proxy Özellikleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,093 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı VPN & Proxy
Konu Başlığı Proxy Özellikleri
Konbuyu başlatan mellaknc
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mellaknc

mellaknc

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Nis 2024
Mesajlar
208
Tepkime puanı
5
Puanları
18

Bu kısımda bir proxy sunucusu kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğim.


HTTPS: Tüm web sitelerine 443 portu ile girebilen, Secure Socket Layer sayesinde güvenli gezinebileceğiniz, gerçek İP’den farksız olan proxy türüdür.

SOCK: Sadece windows programlarında veya SOCK destekleyen sitelerde kullanılabilir. Genelde oyunlarda kullanılan proxy türüdür. SOCK proxy HTTPS’ye göre çok daha gizlilik verir fakat destekleyen websiteleri az olduğundan dolayı kullanım alanları dardır.

Hız​

Proxy servisleri, uluslararası internet bağlantılarındaki yoğunluğu azaltmak, erişimleri hızlandırmak ve ağı daha etkin kullanmak için çok yararlı araçlardır. En popüler proxy servisleri, Web (http), FTP, vb. Portlar için tanımlıdır.

Güvenlik​

Proxy sunucuları virüslü bağlantıları temizleyerek erişimi daha aktif ve kaliteli olarak gerçekleştirmektedir. Reklam ve virüs otomatik indirilmeye çalışılan bağlantılar gibi kısımları engeller.

Yönetim​

Gizlilik: Bilgilerinizi, ip adresinizi, hakkınızda sahip olunması istenilen bir şey var ise engelleyecektir.

Daha Fazla Erişim: Ülkemizde ki kısıtlamalar nedeni ile bilgiye erişmek zor olabilmektedir. Bu nedenle Proxy kullanarak erişimimizi bilgiyi ulaşımımızı kolaştırırız.

3 adet proxy seviyesi vardır:

1. Saydam Proxy: Sadece Ip(İnternet Protucol) görüntüler ve kontrol eder pek bir önemi yoktur biraz profesyonel incelemesi ile saklamaya çalıştığınız kimliğiniz açığa çıkabilir.

2. Anonim Proxy: Orta seviyede güvenlik sağlar IP bulur ve saklar bazı web siteleri göremez Ip ‘yi Detaylı incelemede ise tabiki ip bilgileriniz ortaya çıkacaktır. Erişmeye çalıştığınız sitelerin çoğu ip adresinizi göremez.

3. Elite Proxy: IP en üst seviyede korur IP ulaşılması zordur. Çünkü en üst düzeyinin bu aşama olduğu için sizin bilgilerinize erişmeye çalışan bir kişi artık bilgisayar konusunda kendini kanıtlamış, üzerinde çalışmaya zaman ayırmasını gerektirecek kadar bir vakit ayırıp inceleme yapması gerekmektedir.

Test ortamı gibi kullanabilirsiniz. Kendi kullandığım amaçları belirtmem gerekirse benim proxy kullanma amacım sitelere erişim olsa dahi, farklı amaç, olarak önbelleksiz siteyi görüntüleme, yurt dışından siteye erişim gibi test ederek bir test ortamı oluştuyorum.

Proxy Tarayıcı Ayarları

Google Chrome Proxy Ayarları

1. Öncelikle sağ üst kısmındaki üç çizgiye tıklayarak ayarlar tuşuna basınız.

2. Açılan sayfanın en aşağısına inerek “Gelişmiş ayarları göster” tuşuna basınız.

3. Ağ başlığı alntında bulunan “proxy ayarlarını değiştir” butonuna tıklayınız.

4. Bağlantılar (Connections) sekmesi altında “Yerel ağ ayarları (Lan settings)”na tıklayınız.

5. Açılan pencerede “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın (Bu ayarlar çevirmeli bağlantılarda ya da VPN bağlantılarında geçerli olmaz)” (use a proxy server for your LAN) seçeneğini aktive edin.

6. Adres kısmına proxy adresinin ip’nini, port kısmına da proxy’nin port değerini yazarak tamam tuşuna basınız.

Mozilla Firefox Proxy Ayarları

1. Araçlar/seçenekler (Tools/Options) seçimi ile ayarlar penceresini açın.

2. En üstten gelişmiş (advanced) sekmesini aktive edin.

3. Gelişmiş sekmesi altındaki Ağ (network) sekmesini seçin ve ayarlar (settings) butonuna tıklayın.

4. Vekil sunucuları düzenleyin (configure proxies) başlığı altındaki seçimlerden en alttaki olan “vekil Sunucu Ayarları” (manuel proxy configuration) seçeneğini seçin.

5. HTTP vekil sunucusu (http proxy) kutucuğuna proxy ip adresini, port kutucuğuna da port değerini yazın ve tamam tuşuna basın.

İnternet Explorer Proxy Ayarları

1. Araçlar/internet seçenekleri seçimini yaparak ayarlar menüsünü açın.

2. bağlantılar sekmesini aktive edin ve ardından “Yerel ağ ayarları” tuşuna tıklayın.

3. Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın onay kutucuğunu seçerek aktif halen getirin

4. Adres metin kutusuna, proxy ip adresini; bağlantı noktası (port) kutucuğuna da port numarasını yazın ve tamam tuşuna basarak seçimlerinizi onaylayın.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Konuyu görüntüleyenler